22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Już za niecałe dwa miesiące (25-28 października) przyjdzie czas na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, które tym razem odbędą się w EXPO Kraków. Można powiedzieć, że mowa na temat święta skierowanego do wszystkich tych, którzy żyją razem z książkami. Podczas tego czterodniowego święta literatury będzie możliwość zapoznania się z ulubionymi pisarzami, czy też ofertą setek wydawnictw (nie tylko z Polski).
Warto także odnotować, że zwolennicy książkowych nowości nie powinni mieć powodów do narzekań.

Gość honorowy

Patrząc przez pryzmat ostatnich lat, goście honorowi to Litwa, Izrael i Francja. W tym roku gościem honorowym będzie Szwecja. To dobry moment, aby podkreślić, że za powstanie szczegółowego programu atrakcji odpowiada również ambasada Szwecji w Warszawie. Gdyby były jakieś wątpliwości dotyczące uczestnictwa, trzeba mieć świadomość, iż na pewno nie zabraknie inspirujących warsztatów i dyskusji.
Co do konkretów, bez wątpienia nie zabraknie informacji związanych z infrastrukturą czytelniczą (informacje będą odnosić się do tego, co ma miejsce na całym świecie). Poza tym wypada też zaznaczyć, świat literatury dziecięcej, który jest jednym z filarów kultury szwedzkiej. Znajdzie się też czas na kryminał skandynawski, który od kilku lat cieszy się pozytywnymi opiniami.

 22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Małopolskie Forum Bibliotek

Mówiąc na temat Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, nie sposób nie odnieść się do Małopolskiego Forum Bibliotek. Forum to jest gwarancją odpowiedzi na przeróżne pytania. Przykładowo, uczestnicy poznają odpowiedź na pytanie, jaka będzie biblioteka w 2028 roku. Kto wie, może okaże się nawet, że biblioteka nie będzie potrzebna? Nie wolno też wykluczyć, że np. zmieści się w telefonie komórkowym. Wątpliwości jest wiele i uczestnictwo w Małopolskim Forum Bibliotek na pewno wszystko wyjaśni. Tegoroczne wydarzenie na jeden dzień przeniesie się do EXPO Kraków. EXPO to miejsce przygotowane na różne sytuacje, dla jednych to lokalizacja na targi, dla innych to centrum konferencyjne Kraków, można jeszcze dodać kongresy, spotkania, prezentacje biznesowe i eventy.

Pamięć o najmłodszych

Wypada jeszcze podkreślić pamięć o najmłodszych. Rodzice wraz z pociechami będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanej Dziecięcej Strefy Warsztatowej. Jest to strefa, której cel to wychodzenie naprzeciw pojawiającym się potrzebom. Program zajęć trzeba uznać za rozbudowany, a jego prowadzenie zależy od wielu instytucji. Niemniej warto wyróżnić naukę pisania wierszy czy udział w czasie warsztatów literackich i ortograficznych.

Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza

Od 1998 roku Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie związane są z Konkursem o Nagrodę im. Jana Długosza. Jest to wydarzenie całkowicie niezależne i na dodatek niezwykle prestiżowe. Mowa o wydarzeniu, które jest już nierozerwalną częścią kulturalnej mapy Polski.

Co do celu konkursu, jest nim nagrodzenie dzieł charakteryzujących się wybitnymi wartościami poznawczo-naukowymi z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Nie ma co ukrywać, że na promocje mogą liczyć głównie publikacje mające istotny wkład, jeżeli chodzi o naukę i kulturę.
W ubiegłym roku Jury zdecydowało, że nagroda powędruje w ręce prof. Przemysław Czaplińskiego. Tytuł nagrodzonej książki to "Poruszona mapa", za jej wydanie odpowiadało Wydawnictwo Literackie.