Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów?

Wybierając kierunek studiów nie warto kierować się wyłącznie modą, sugestiami rodziców lub wyborami kolegów. Możemy je wziąć pod uwagę, ale podstawą wyboru dalszego kształcenia powinien być dokładny research na temat kierunków studiów oraz uczelni, które nas interesują. Najważniejsze bowiem, aby wybrany kierunek pokrywał się z naszymi zainteresowaniami i preferencjami. Dzięki temu jego studiowanie będzie przyjemne i satysfakcjonujące.

Zainteresowania i zdolności przyszłego studenta

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, co nas interesuje oraz jakie umiejętności posiadamy. W tym celu warto zadać sobie następujące pytania:

  • Czego uczę się szybciej od innych?
  • Co potrafię robić lepiej niż inni uczniowie?
  • Czym chciałbym/chciałabym zajmować się częściej?
  • Jakie jest moje hobby?
  • Które przedmioty w szkole lubię, a których nie?
  • Czy lepiej radzę sobie z liczbami i danymi, czy może wolę kontakt z drugim człowiekiem?

Warto także dowiedzieć się, co dokładnie kryje się pod nazwami poszczególnych kierunków. Czy wiemy, czego dotyczy politologia, iberystyka, administracja publiczna lub inżynieria biomedyczna? Czym zajmuje się logistyk, a w czym specjalizuje się kulturoznawca? Jakie zadania stoją przed metalurgiem, a jakie ścieżki zawodowe dostępne są dla absolwentów europeistyki? Warto sprawdzić dokładną charakterystykę interesujących nas kierunków studiów oraz dowiedzieć się, czy ich ukończenie zaoferuje nam realne szanse zatrudnienia.

Uniwersytet czy politechnika? Jaką uczelnią wyższą wybrać?

Większość dostępnych w naszym kraju kierunków studiów można ukończyć na kilku różnych uczelniach. Wybór jej rodzaju ma ogromny wpływ nie tylko na sam program studiów, ale także na specyfikę kształcenia oraz przyszłe możliwości zawodowe. Zupełnie inaczej wygląda bowiem studiowanie na uniwersytecie od nauki na politechnice czy uczelni artystycznej.

Aby poznać bliżej wybraną uczelnię warto także wybrać się na tzw. dni otwarte, które co roku organizują placówki wyższe. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o danej uczelni, porozmawiać z jej pracownikami oraz wziąć udział w przykładowych wykładach.

Możemy także zapoznać się z opisem poszczególnych kierunków na stronach internetowych uczelni, gdzie sprawdzimy program studiów oraz opisy sylwetek absolwentów. Dzięki nim dowiemy się, jakie możliwości zatrudnienia oferuje dany kierunek. Warto także zapoznać się z forami tematycznymi, z których korzystają studenci.

Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów?

Jak wybrać naprawdę dobrą uczelnię?

Aby ocenić, z jakim poziomem kształcenia mamy do czynienia, warto śledzić rankingi oraz artykuły poświęcone szkolnictwu wyższemu. Na portalach społecznościowych znajdziemy także wypowiedzi studentów, które pozwolą nam ocenić poziom oraz jakość uczelni.

Aby sprawdzić natomiast, czy wybrana uczelnia posiada program studiów dostosowany do standardów szkolnictwa wyższego, powinniśmy odwiedzić stronę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na której znajdziemy stosowne informacje.

Nie tylko nauka! Co poza nią warto robić na studiach?

Wybór odpowiedniej uczelni wyższej ma ogromne znaczenie dla całego naszego życia. Aby jak najlepiej wykorzystać ten czas, warto już od początku angażować się w życie uczelni, brać udział w organizowanych przez nią wydarzeniach oraz korzystać z oferowanych możliwości dokształcania się i wypoczynku. Podczas nauki warto dbać o nawiązywanie nowych znajomości oraz korzystać z możliwości odbycia stażów oraz praktyk.

Wszystko to przygotuje nas bowiem do wejścia na rynek pracy, pozwoli nacieszyć się życiem studenckim oraz zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe. Okres studiów nie jest tylko przedłużeniem młodości, ale także swoistym wstępem do dorosłego, odpowiedzialnego życia. Aby sprawdzić, czy rzeczywiście nadajemy się do podjęcia studiów wyższych, warto rozwiązać praktyczny test kompetencji, który odpowie nam na pytanie, czy już teraz zasługujemy na miano studentów.