Dlaczego warto słuchać muzyki klasycznej?

Jak często słuchasz muzyki klasycznej? Jeśli postępujesz jak większość osób, prawdopodobnie nie wybierzesz Mozarta i Beethovena. Czy kiedykolwiek się zastanawiałeś, jakie korzyści może mieć słuchanie muzyki klasycznej?

 Dlaczego warto słuchać muzyki klasycznej?

Mniejsze ciśnienie krwi

Jedno z badań wykazało, że uczestnicy, którzy słuchali muzyki klasycznej, mieli znacznie niższe ciśnienie niż ci, którzy nie słuchali żadnej muzyki. Badacze uważają, że słuchanie muzyki może odstresować. Dlatego zmniejsza się ciśnienie krwi.

 Dlaczego warto słuchać muzyki klasycznej?

Większa wrażliwość

Słuchanie muzyki klasycznej sprawi, że nawet największy ponurak się uśmiechnie. Stajemy się wrażliwsi  i bardziej emocjonalni. Chętniej też mówimy o swoich emocjach. Dlatego stajemy się bardziej świadomi swoich uczuć. Lepiej też będziemy kontrolować swoje emocje. Dzięki temu zbudujemy lepsze i zdrowsze relacje.

 Dlaczego warto słuchać muzyki klasycznej?

Lepszy sen

Muzyka klasyczna jest polecana osobom, które mają problemy ze snem. Badanie z 2006 roku wykazało, że uczestnicy z zaburzeniami snu zaczęli lepiej sypiać, słuchając tego typu muzyki. Zacznijmy słuchać utworów o regularnym rytmie, niskich tonach i spokojnych melodiach. Naukowcy uważają, że są najbardziej skuteczne w poprawie jakości snu. Jeśli po przebudzeniu nadal budzimy się wyczerpani, może to oznaczać, że nie śpimy wystarczająco głęboko.

 Dlaczego warto słuchać muzyki klasycznej?

Mniejszy ból

Wybierając muzykę klasyczną, możesz złagodzić ból. Badania wykazały, że muzyka może być skuteczna w zmniejszaniu bólu u pacjentów po operacjach i z nowotworami. Badanie z 2006 roku wykazało, że  grupy osób cierpiących na przewlekły ból, które słuchały muzyki, odczuwały mniejsze dolegliwości. Jest również polecana dla osób z depresją i niepełnosprawnością. Naukowcy sugerują, że muzyka ułatwia pacjentów po zabiegach i operacjach szybszy powrót do zdrowia. Może być skutecznym narzędziem rehabilitacyjnym.

 Dlaczego warto słuchać muzyki klasycznej?

Lepsza praca mózgu

W 2001 roku badani, którzy słuchali sonaty Mozarta przez 10 minut, uzyskali prawie o 10 punkt wyższy wynik IQ. Muzyka klasyczna poprawia myślenie przestrzenne i funkcje poznawcze. Zaczynamy lepiej rozumieć,  w jaki sposób przedmioty i elementy mogą się zmieścić w danej przestrzeni. Efekt Mozarta jest kontrowersyjne. Jednak nie zaszkodzi nam słuchanie muzyki barokowej podczas jazdy samochodem.