Jaki rozmiar gitary najlepiej jest wybrać?

Gdy rozpoczynamy naukę gry na gitarze bardzo często wkraczamy na drogę wiodącej nas ku przygodzie trwającej przynajmniej kilka lat. W pewnym momencie to, co było dla nas chwilową przyjemnością, może też zmienić się w życiową pasję. Zanim jednak tak się stanie, z pewnością przyjdzie nam rozwiązać kilka kwestii o tyle interesujących, że wcześniej nie zdawaliśmy sobie nawet sprawy z ich istnienia.

Zainteresowanie dziecka muzyką można dostrzec bez większego problemu, gdy zaś uświadomimy sobie, że ta pasja już się narodziła, jako jego opiekunowie z pewnością będziemy zainteresowani jej rozwijaniem. Bywa i tak, że to rodzice kupują gitarę nająć nadzieję, że dziecko poczuje coś więcej niż zainteresowanie tym pięknym instrumentem.

Jaki rozmiar gitary najlepiej jest wybrać?

Rozmiary gitar

Bez względu jednak na to, z którą opcją sami mamy do czynienia, musimy zastanowić się, z jakim rozmiarem gitary powinniśmy mieć do czynienia. Na rynku możemy dziś wyróżnić ich co najmniej kilka, a wszystkie są przypisane do konkretnego wieku, w jakim znajduje się użytkownik sprzętu. W pierwszej kolejności powinniśmy zatem zwrócić uwagę na to, czy pudło rezonansowe nie jest większe od samego grającego. Najlepiej przetestować to na siedząco mając gitarę opartą o udo. Jeśli pojawi się dyskomfort, który można będzie uzasadnić właśnie rozmiarem gitary, powinniśmy z niej zrezygnować, najprawdopodobniej bowiem będzie ona za duża. Jeśli interesują nas gitary w rozmiarze ¼ musimy mieć świadomość tego, że są one zalecane przede wszystkim dzieciom, które mają od czterech do sześciu lat.

Owszem, może się wydawać, że w tym wieku maluchy nie mają jeszcze szans na naukę, pamiętajmy jednak, że gitary w takim rozmiarze wcale nie powstały bez przyczyny. Dziecko wcale nie musi czekać aż dorośnie, a gitara dostosowana do jego potrzeb sprawia, że nauka gry na niej staje się bardziej intuicyjna.

Jeśli dziecko ma więcej niż sześć, ale ciągle mniej niż 9 lat, z pewnością przyda się mu gitara w rozmiarze ½. Ten instrument jest już nieco większy, a tym samym można liczyć na to, że pozwoli nie tylko na samą naukę, ale i na rozwijanie nabytych już umiejętności.

Również w tym przypadku mamy do czynienia ze sprzętem, dla którego typowa jest krótsza skala. Dzięki temu małe dłonie dziecka nie mają poważniejszych problemów nawet, jeśli mamy do czynienia z szerszymi akordami. Także manewry na gryfie nie stanowią w takim przypadku poważniejszej przeszkody. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy mamy do czynienia z rozmiarem ¾. Co do zasady, jest on zalecany w przypadku dzieci, które mają więcej niż dziewięć, ale mniej niż dwanaście lat. Jeśli jednak interesujmy się aktualnym rynkiem muzycznym, z pewnością zauważymy, że nie jest to rozmiar tylko dla dzieci, posługują się nim bowiem także gwiazdy takie, jak Ed Sheeran. Nie ma jednej tylko motywacji przemawiającej za posiadaniem mniejszej gitary, często jednak możemy usłyszeć, że jest ona zwyczajnie bardziej poręczna, łatwiejsza w transporcie oraz wygodniejsza w przechowywaniu.

Gitara taka sprawdza się także podczas wakacyjnych wyjazdów, gdzie duże znaczenie ma to, ile rzeczy planujemy ze sobą zabrać. Trudno więc uznawać, że instrumenty ¾ są przypisane do jednej kategorii wiekowej. Nieco rzadziej mamy do czynienia z gitarami 7/8, warto jednak pamiętać, że i one są ciekawą alternatywą dla tak zwanych gitar pełnowymiarowych określanych też jako 4/4. Są one instrumentem bardziej naturalnym, choć jednocześnie mamy do czynienia z krótszą skalą, a wraz z nią – z łatwiejszym chwytaniem akordów. Jeśli myślimy o gitarze 4/4 dla dzieci, pamiętajmy, że sprawdzi się ona przede wszystkim u tych z nich, które mają więcej niż 12 lat.